KATYŃ - prawda zwyciężyła!

Spośród milionów Obywateli, których Polska straciła w II wojnie światowej, o tych kilkudziesięciu tysiącach z brzozowych lasów nie wolno było pisać, mówić, a nawet myśleć.
I nagle stał się cud. Prawda zwyciężyła!

Efektem tego jest ogólnopolska akcja sadzenia dębów ofiarom mordów dokonanych na polskiej inteligencji roku 1940.

Do akcji tej została zaproszona również nasza szkoła i 24 września 2009 roku odbyły się
u nas oficjalne uroczystości, na które przybyli zaproszeni goście:

-Prezes Federacji Rodzin Katyńskich w Polsce - pan Andrzej Sariusz Skąpski  oraz członkowie tej organizacji - pani: Ewa Szymańska, Małgorzata Menke i Ewa Fischer,

• - pan Zbigniew Siudak - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Oddział w Bochni,
  • - pan Teofil Wojciechowski - członek Kolegium IPN,
  • - pan Tomasz Całka - Wicestarosta Bocheński,
  • - pan Mirosław Koralewski - wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty,
  • - oraz Dyrektorzy Szkół z Rdzawy, Łąkty Dolnej, Trzciany, Leszczyny.

Rozpoczęły się one Mszą Św. w kościele parafialnym w Kamionnej, którą celebrował ks. Jerzy Jawor. Następnie w pochodzie wszyscy udaliśmy się na przyszkolny plac, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja w składzie: p. Maria Siemińska - Paperz - córka Zamordowanego, p. Anna Kępa - Dyrektor PSP i PG w Kamionnej wraz z Przewodniczącą Szkoły Justyną Rosiek odsłoniły tablicę (ufundowana przez Państwa Kajów) upamiętniającą męczeńską śmierć majora Ludwika Napoleona Siemińskiego bestialsko zamordowanego w lesie katyńskim, po czym odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty.Kolejnym punktem programu był występ uczniów naszej szkoły obrazujący prawdę o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. Po wzruszającej części artystycznej głos zabrała córka zamordowanego majora L.N. Siemińskiego, która zwróciła uwagę na to, iż przez 15 lat trwała  zmowa kłamstwa o tak okrutnych wydarzeniach dotyczących m.in. jej ojca, a ona sama nie szczędząc sił chciała koniecznie dowieść prawdy.  Do tego w swoich przemówieniach nawiązali również Wójt Gminy Trzciana pan Józef Nowak,  Andrzej Siudak, Teofil Wojciechowski oraz pani Anna Kępa.

Ta żywa lekcja historii uwrażliwiła nas na cierpienie, ból, tęsknotę, która dotknęła tak wiele polskich rodzin.

W przygotowanie tej uroczytsości zaangażowani byli nauczyciele; Katarzyna Janiczek- autorka scenariusza, Barbara Sroka, Renata Paruch, Agnieszkai Mucha, Maria Smoleń, Agnieszka Zbyrowska. Nie można również zapomnieć o pracownikach Obsługi, którym serdecznie dziękujemy.

Relację uroczystości można zobaczyć w KRONICE KRAKOWSKIEJ, a także na stronie Gminy Trzciana.